Piorunochron – instalacja odgromowa

Piorunochron – instalacja odgromowa

Burze i towarzyszące im wyładowania atmosferyczne to fascynujące zjawisko, które jednak może być dla nas niebezpieczne. Często nie zastanawiamy się nad tym, jak wielkim zagrożeniem są uderzenia piorunów. Na szczęście technologia we współczesnym budownictwie oferuje nam wiele narzędzi do ochrony przed tymi przypadkami. Jest to m.in. piorunochron zwany inaczej instalacją odgromową lub po prostu odgromówką. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie uchronić nasz dom przed niebezpieczeństwami związanymi z wyładowaniami. Warto o tym pomyśleć jeszcze na etapie budowania domu, jest to bowiem świetna inwestycja w przyszłość.

Czym grozi uderzenie pioruna?

Nawet najlepsze instalacje odgromowe nie chronią rzecz jasna przed uderzeniem pioruna i nie są w stanie sprawić, że takie zagrożenia przestaną istnieć. Piorunochron sprawi jednak, że zdarzenia tego typu nie wywołują u nas żadnych szkód i nie są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia czy życia.
Uderzenie pioruna jest bardzo niebezpieczne dla wszystkich ludzi przebywających w pobliżu. W momencie uderzenia temperatura sięga nawet 30 000 C. Podstawowym zagrożeniem jest oczywiście nagły wybuch pożaru. Oprócz tego grozi to całkowitym zniszczeniem instalacji elektrycznej. W przypadku niezabezpieczonego budynku piorun może w krótkim czasie zniszczyć cały nasz dobytek.
Wielkie zagrożenie stanowią również pioruny kuliste. Taki piorun jest w stanie wpaść do domu przez jakikolwiek otwór – często jest to komin – i eksplodować wewnątrz. Przypadki, w których coś takiego kończy się okaleczeniem czy śmiercią osób przebywających w środku nie są niestety rzadkie.

Kiedy instalacja odgromowa jest potrzebna?

Zwykły piorunochron często uważany jest za standardowy element konstrukcji każdego domu jednorodzinnego. Jego montaż nie zawsze jest jednak konieczny. W każdym domu i miejscu istnieje inny poziom zagrożenia piorunami. Wpływa na to jednak wiele czynników, w tym cech danego obiektu.
Systemy odgromowe są zalecane przede wszystkim w większych budynkach. W przypadku obiektu o powierzchni przekraczającej 500 m2 jest to konieczność. Ogromne znaczenie ma również wysokość budynku. Oczywiście, im wyższy obiekt, tym większe prawdopodobieństwo, że trafi w niego piorun. Zamontowanie ochrony odgromowej jest konieczne w przypadku budynków wyższych niż 15 metrów. Liczy się tu również lokalizacja obiektu. Jeśli znajduje się on na wzniesieniu, również ryzyka uderzenia przez piorun będzie wyższe.
Dobra ochrona odgromowa jest konieczna również w przypadku innych czynników, które zwiększają ryzyko. Szczególnie warto o tym pomyśleć w domach wykonanych z obiektów łatwopalnych, takich jak drewno.

Jak wygląda nowoczesna instalacja odgromowa?

Nowoczesna odgromienie składa się z kilku elementów. Samo założenie tej konstrukcji jest pozornie bardzo proste. Piorun ma uderzyć w znajdujący się jak najwyższej obiekt, wykonany z materiału przyciągającego elektryczność. Siła uderzenia ma być następnie przejęta przez przewody, które prowadzą ją do gruntu – tam energia elektryczna znajduje bezpieczne ujście.
Systemy odgromowe są rzecz jasna wykonywane z materiałów, które są w stanie dobrze przewodzić prąd. W przeciwnym wypadku same zostałyby zniszczone w momencie uderzenia pioruna. W zależności od rodzaju obiektu, taki system może być mniej lub bardziej złożony. W niektórych przypadkach składają się one z bardzo wielu elementów i przewodów. Istnieją też elementy domu, które teoretycznie nie należą do systemu odgromowego, a jednocześnie mogą być wykorzystywane w taki sposób. Mowa tu między innymi o elementach zbrojenia. Ważne są praktycznie wszystkie metalowe części konstrukcji, które przyjmują na siebie siłę uderzenia oraz wyładowania elektrycznego.

Odgromówka to inwestycja we własne bezpieczeństwo

Piorun może być czymś niezwykle niszczącym. Nawet jeśli nie zagrozi życiu i zdrowiu domowników, to w jednej chwili potrafi zrujnować cały dobytek. Oprócz możliwości wywołania ogromnego pożaru uderzenie powoduje zwykle natychmiastowe zniszczenie instalacji elektrycznej. Powodem tego jest gwałtowny wzrost napięcia.
Prawidłowa ochrona odgromowa znacznie zwiększa bezpieczeństwo wszystkich ludzi korzystających z danego obiektu. Dzięki niej nawet w czasie groźnych burz można czuć się bezpiecznie we własnym domu. Zastosowanie odgromienia nie zawsze jest co prawda konieczne, ale jeśli już pojawi się taka potrzeba, to naprawdę warto zainwestować w najlepsze rozwiązania.

Wykonujemy instalację odgromową na budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Nasze długoletnie doświadczenie gwarantuje wysoką jakość wykonanej usługi, montujemy odgromówkę tradycyjną oraz aktywną produkcji francuskiej z 25 letnią gwarancją. Odgromówka ta jest estetyczna w związku z tym nie szpeci budynku, gwarantuje wysokie bezpieczeństwo, chroni również teren dookoła budynku. Wysoka jakość, krótkie terminy realizacji oraz niskie ceny, załatwianie formalności w urzędach, projektowanie, odbiory.

Nie ograniczamy się do prac w okolicach Łodzi, działamy również na terenie całego kraju.