Instalacje elektryczne Łódź i okolice
Wykonujemy nowe instalacje elektryczne z projektów powierzonych nam przez Klientów, jak również projektujemy od podstaw. Budujemy rozdzielnie (w budynkach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych) średniego 15kv oraz niskiego napięcia 0,4kv. Zajmujemy się również instalacjami elektrycznymi niskoprądowymi. Są to głównie domofony, wideofony, alarmy, telewizja przemysłowa, monitoring. Rozwój naszej firmy pozwolił nam rozszerzyć działalność – od kilku lat wykonujemy także inteligentne instalacje elektryczne. Montujemy również panele solarne oraz służymy pomocą w załatwianiu formalności w zakładzie energetycznym.
W zakresie elektryki świadczymy usługi:
- Instalacje elektryczne siły i światła, sterowanie i automatyka w budownictwie przemysłowym
- Przyłącza kablowe oraz napowietrzne 15/0,4 KV
- Najnowsze systemy odgromowe tzw. odgromówka aktywna
- Projekty, pomiary elektryczne, montaż i naprawa instalacji odgromowej – (tradycyjnej i aktywnej), przepięciowej, wyrównawczej i uziemiającej
- Projekty i montaż instalacji inteligentnej.
- Badania i pomiary w zakresie instalacji i urządzeń elektrycznych.
- Konserwacja stacji 15/0,4 KV.
- Projektowanie, montaż i konserwacja stacji TRAFO 15/0,4 KV.
- Instalacje elektryczne w budownictwie jedno i wielorodzinnym (domofony i wideofony).
Instalacja elektryczna w mieszkaniu – Łódź i okolice
To, jak zaplanujemy instalacje elektryczne w domu, jest kwestią w dużej mierze indywidualną. Wiele zależy tutaj od naszego stylu życia, a tym samym od liczby urządzeń, z których zamierzamy korzystać. Samą instalację warto rozplanować przed ostatecznym wykończeniem domu lub na etapie remontowania. Nie należy też wykonywać tego zadania samodzielnie, zwłaszcza że cennik usług elektrycznych w firmach zajmujących się tego typu usługami, powinien być na naszą kieszeń.
Kiedy otrzymamy już klucze do mieszkania oddanego przez developera, najpewniej w środku czekać będzie na nas minimalna liczba gniazd wtykowych oraz punktów oświetleniowych. Zazwyczaj są instalowane oszczędnie i nie zapewniają komfortu. Możemy poprzestać na rozwiązaniach zaproponowanych przez developera, ale musimy mieć świadomość, że jest to projekt instalacji elektrycznej w wersji absolutnie minimalnej. Co to oznacza dla nas w praktyce? Ano najpewniej to, że już po kilku miesiącach, całe mieszkanie będzie dosłownie tonąć w przedłużaczach. W efekcie ani salon, ani pozostałe pomieszczenia, nie będą wyglądać efektownie, a dodatkowo staną się mało funkcjonalne. Dlatego instalacja elektryczna w mieszkaniu, powinna zostać poprawiona i zmodernizowana przez wybraną przez nas firmę.
Salon i sypialnia
Zacząć należy od salonu i sypialni. I zanim zaprosimy firmę do wykonywania prac, zastanówmy się jakie urządzenia będą nam niezbędne w tych pomieszczeniach. Aby ułatwić samo projektowanie instalacji elektrycznych, zaznaczmy na kartce sprzęty, które będą wymagały podłączenia do prądu. Pozwoli nam to dokładnie określić, ilu gniazd wtykowych będziemy potrzebować. Jeśli chodzi o ogólne zasady, to szacuje się, że na cztery metry powierzchni kwadratowej powinno przypadać jedno gniazdo wtykowe. Czasami jednak może to nie wystarczać. Zwłaszcza w salonie, gdzie potencjalnie, będzie najwięcej urządzeń wykorzystujących energię elektryczną. Same gniazda powinny znajdować się na wysokości trzydziestu centymetrów od podłogi. Warto też zainwestować w gniazda z osłonami torów prądowych, które ochronią dzieci, przed włożeniem palca lub jakichś przedmiotów w miejsce zarezerwowane na wtyczki. W przypadku sypialni musimy zadbać o gniazdo zlokalizowane w okolicach łóżka. Będzie ono idealnie służyć do podłączenia lampek nocnych, czy po prostu ładowarki do telefonu. Najlepiej jest stworzyć dwa gniazdka elektryczne, po obu stronach łóżka. Zostało nam jeszcze pomieszczenie przejściowe. Tam gniazda elektryczne są przydatne w najmniejszym stopniu. Jednak przynajmniej jedno należy i warto zamontować. Dzięki temu unikniemy szeregu potencjalnych zmartwień w przyszłości. Ostatecznie trzeba też rozmieścić włączniki światła. Zaleca się instalowanie ich na wewnętrznej ścianie pomieszczenia na wysokości półtora metra od podłogi. Alternatywą są włączniki na wysokości opuszczonej dłoni, czyli na poziomie dziewięćdziesięciu centymetrów od podłogi. To rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nawet małe dziecko, może wtedy swobodnie zapalić światło.
Kuchnia i łazienka
Kuchnia wyposażona będzie zapewne w lodówkę, kuchenką, a pewnie też okap i być może zmywarkę. Dodatkowo większość z nas używa też robota kuchennego, czajnika elektrycznego czy ekspresu do kawy. Wszystkie te urządzenia wymagają podłączenia do gniazdka. Samo zasilanie lodówki, piekarnika, zmywarki, czyli sprzętów stałych, zaplanować należy za szafkami kuchennymi. Tak będzie estetyczniej i wygodniej. Gniazda do podłączenia drobnego sprzętu powinny się znajdować bezpośrednio nad blatem roboczym. Najczęstszą wysokością, jaką się spotyka w przypadku szafek kuchennych, to osiemdziesiąt centymetrów. Dlatego gniazdka warto rozplanować przynajmniej na wysokości metra. W innym przypadku zostaną zasłonięte przez meble i ich funkcjonalność będzie zerowa. Z kolei w łazience należy zadbać o takie rozplanowanie instalacji, aby ze względu na panującą dużą wilgotność i otwarte źródła wody, była ona bezpieczna. Fachowo w łazience wydziela się cztery strefy. Pierwsza z nich to wnętrze wanny, gdzie nie wolno nam co oczywiste umieszczać żadnych źródeł energii elektrycznej. W kolejnej strefie nie wolno instalować żadnych urządzeń z wyjątkiem montowanych na stałe ogrzewaczy wody. Kolejna strefa to miejsce przeznaczone jedynie na oprawy oświetleniowe, odporne na zachlapania. Dopiero w ostatniej strefie, najbardziej odsuniętej od źródła wody, można instalować gniazda wtykowe, wyłączniki i urządzenia elektryczne. Zasilający je obwód musi być wyposażony w wyłącznik różnicowoprądowy. W praktycznym rozumieniu gniazda powinny być umieszczone w okolicy umywalki oraz w wybranym rogu pomieszczenia na wysokości półtora metra.
Tak rozplanowana instalacja będzie dla nas nie tylko funkcjonalna, ale też bezpieczna. Firma wykonująca usługę na nasze zlecenie powinna też sprawdzić przyłącze elektryczne, które pozwala na wszelkie pomiary elektryczne. Cennik takiej usługi jest zróżnicowany w zależności od wielkości mieszkania, ilości gniazdek i włączników, a także od samego naszego miejsca zamieszkania. Jednak w tym przypadku, nie warto szukać oszczędności na własnym bezpieczeństwie.