Ocieplanie budynków – nowe inwestycje i działania termomodernizacyjne

Ocieplanie budynków – nowe inwestycje i działania termomodernizacyjne

Ocieplanie budynków to niezwykle istotny etap powstawania nowej inwestycji. Warto ponadto rozważyć termomodernizację domów istniejących, które nie są wystarczająco docieplone. Właściwa termoizolacja zadba o odpowiedni mikroklimat i sprawi, że w chłodne dni ciepło nie będzie wydostawać się na zewnątrz, a latem nie wniknie łatwo do budynku. W rezultacie obniżeniu ulega zapotrzebowanie na energię cieplną i możliwe jest zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń. 

Ocieplanie budynków nowych – ważny wybór właściwych materiałów izolacyjnych 

Jesteśmy doświadczoną firmą remontowo-budowlaną, która między innymi zajmuje się ocieplaniem budynków. Cechuje nas sprawne i profesjonalne działanie. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, jak bardzo istotnym czynnikiem jest odpowiednie dopasowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Proponujemy rozwiązania najbardziej efektywne, które pomogą klientom zaoszczędzić zarówno czas, jak i fundusze. Słuchamy potrzeb inwestora i każdorazowo uzgadniamy z nim nasze zalecenia oraz omawiamy harmonogram prac. Klient otrzymuje od nas przejrzysty kosztorys i precyzyjny plan działania. Pracujemy z zaangażowaniem ponieważ priorytetem jest dla nas usatysfakcjonowany klient. Zajmujemy się ocieplaniem ścian zewnętrznych, posadzek, stropów oraz dachów. Materiały izolacyjne, które stosujemy to:

  • styropian,
  • wełna mineralna,
  • pianka poliuretanowa (pianka PUR),
  • styrodur.

Termoizolacja budynków przy pomocy styropianu jest zdecydowanie najbardziej powszechną metodą. Ceny styropianu są bardzo atrakcyjne, a przy odpowiednim montażu strategia ta jest niezwykle skuteczna. Zewnętrzne ocieplenie należy wykonywać, gdy ściany są całkowicie suche. Dzięki temu uniknie się ryzyka zawilgocenia, czy też rozwoju pleśni albo grzybów. Wełna mineralna słynie natomiast z tego, że zapewnia w pomieszczeniach odpowiedni mikroklimat, jest ognioodporna oraz doskonale tłumi dźwięki. Nowością na rynku jest lekka i świetnie izolująca pianka PUR. Stosuje się ją w postaci natryskowej lub w formie płyt. Ocieplanie budynków konkretną metodą zależy od rozmaitych czynników. Na przykład wewnątrz budynków, czy też w przypadku domów o konstrukcji szkieletowej stosuje się jedynie piankę lub wełnę mineralną.

Prace termomodernizacyjne – ocieplanie budynków

W Polsce nadal wiele domów jest nieocieplonych lub też ocieplonych w niedostatecznym stopniu. Wiąże się to z wysokimi kosztami ogrzewania oraz z wyższą emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Takie budynki są nieefektywne, nieekonomiczne i nieekologiczne. Rozwiązaniem tego problemu okaże się z pewnością termomodernizacja. Jest to zakres różnych prac, które mają na celu zminimalizowanie zapotrzebowania na energię cieplną oraz zmniejszenie ilości zużywanego paliwa, które zasila instalację domową. W konsekwencji obniżeniu ulegają również rachunki za ogrzewanie. Działania termomodernizacyjne stały się w ostatnich latach bardzo popularne za sprawą rządowego dofinansowania. Ocieplanie budynków jest na pewno absolutnym priorytetem jeśli chodzi o szereg prac termomodernizacyjnych. Inwestorzy planujący docieplenie budynków powinni zainteresować się programem Czyste Powietrze oraz podatkową ulgą termomodernizacyjną.

Termoizolacja budynków istniejących wymaga od wykonawcy sporo wiedzy i doświadczenia. Istotne jest przede wszystkim trafne zdiagnozowanie słabych punktów budynku oraz ocena miejsca strat ciepła. Jesteśmy zawodowcami, którzy z przyjemnością zajmą się nawet najtrudniejszymi i najbardziej skomplikowanymi tematami. Najkorzystniejszą opcją w przypadku budynków istniejących jest zdemontowanie dotychczasowego ocieplenia i zamontowanie nowej, bardziej wydajnej izolacji. Bardziej ekonomiczną metodą jest natomiast zachowanie obecnej izolacji i docieplenie ścian nowymi materiałami. Przy takim podejściu jednak należy mieć na uwadze to, że będzie w tym celu potrzebna specjalistyczna analiza wykonana przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane. Ekspertyza powinna wyszczególniać zakres prac do wykonania wraz z niezbędnymi wytycznymi oraz zawierać projekt ponownego docieplenia budynku.